PDF

ID #1034

Jak wstawić grafikę w formacie eps do pdfa?

Nie da się. pdf(La)TeX pozwala na włączanie plików graficznych w formatach PDF, PNG, JPEG oraz Metapost. Pliki EPS można przekonwertować do jednego z tych formatów przy pomocy Ghostscripta lub komercyjnego Acrobata.Powyższe zostało słusznie skomentowane przez Bogusława Lichońskiego:

Quote:
Albo nalezy poprawic pytanie albo odpowiedz. Na tak postawione pytanie odpowiedz jest bowiem twierdzaca, codziennie wstawiam kilkanascie epsow do pdfa, tylko ze bez korzystania z pdftex-a (tex - dvips - gs). Jesli zalozyc, ze odpowiedz jest dobra, to pytanie powinno brzmiec: ,,Jak wstawić grafikę w formacie eps do dokumentu przetwarzanego pdftex-em?''
Zatem rozwiniemy temat. Jeżeli z pliku w formacie (La)TeX chcemy utworzyć PDFa mamy do dyspozycji trzy drogi:

  • Klasyczna Dokonujemy konwersji w następujący sposób: TeX -> DVI -> PS -> PDF. Na ostatnim etapie wykorzystujemy bądź Adobowego distillera bądź inne narzędzie.


  • Klasyczna zmodyfikowana Nie tworzymy pliku PS, tylko konwertujemy DVI bezpośrednio do PDFa.


  • Bezpośrednia Wykorzystujemy drogę następującą: TeX -> PDF używając pdfTeXa.
W pierwszych dwu przypadkach nie powinno być większych problemów z włączaniem grafik w formacie EPS. W drugim z nich dvipdfm używa zewnętrznego programu (najczęściej ghostscripta) do konwersji EPSa do postaci PDF.Tylko w trzecim przypadku tracimy możliwość włączania grafik w formacie EPS - wszystkie muszą zostać przekonwertowane do postaci PDF/PNG/JPG.I druga uwaga - program MetaPost tworzy pliki wyjściowe będące EPSami, ale na tyle ,,porządnymi'', że stosunkkowo łatwo mogą być przetworzone przez odpowiednia makra na elementarne polecenia PDF. I takie pliki EPS również pdfTeX potrafi włączać co więcej program pstoedit pozwala na konwersję EPSów do postaci plików źródłowych MetaPost. Co pozwala na dokonanie konwersji pliku EPS do postaci MPS zrozumiałej dla pdfTeXa. Program purifyeps automatyzuje te czynności.

Zaktualizowano: 2003-05-23 20:16
Autor: Grzegorz Sapijaszko, W.M.
Revision: 1.0

wydrukuj ten wpis wydrukuj ten wpis
wyślij do znajomego wyślij do znajomego
eksportuj jako XML eksportuj jako XML

Oceń ten wpis:

Średnia ocena: 3.75 z 5 (8 głosów)

bezużyteczny 1 2 3 4 5 najlepszy

Możesz skomentować ten wpis

Komentarz Boguslaw Lichonski (2038-01-19 04:14:07):
Albo nalezy poprawic pytanie albo odpowiedz. Na tak postawione pytanie odpowiedz jest bowiem twierdzaca, codziennie wstawiam kilkanascie epsow do pdfa, tylko ze bez korzystania z pdftex-a (tex - dvips - gs). Jesli zalozyc, ze odpowiedz jest dobra, to pytanie powinno brzmiec: ,,Jak wstawić grafikę w formacie eps do dokumentu przetwarzanego pdftex-em?\'\'

Komentarz Andrzej Orłowski (2038-01-19 04:14:07):
Ta odpowiedź na FAQ-owe pytanie byłaby znacznie pełniejsza i zasługiwałaby w mojej opinii na piątkę, gdyby zawierała instrukcję przetworzenia pliku .ps na .pdf za pomocą GhostScripta.

Komentarz wowgold (2009-02-02 07:00:02):
Drama has wow gold consistently been a top wow gold US guild since buy wow goldrelease. While we buy wow golddon't go actively cheap wow gold pursue World cheap wow goldor even US firsts, wow power levelingwe don't wow power levelinggive up power levelingeasily on power levelingWe are specilized wow goldprogression raid buy wow goldencounters or cheap wow goldwait for strategies to be released.