FAQ grup pl.comp.dtp.tex i pl.comp.dt.tex.gust nowości RSS

EuroBachoTeX 2007

Apel o wystąpienia

Komitet programowy konferencji EuroBachoTeX 2007, czyli połączonych:  XVII Europejskiej Konferencji TeX-owej i XV OgólnoPolskiej Konferencji Użytkowników Systemu TeX -- BachoTeX 2007, zwraca się z prośbą o nadsyłanie prac. Tytuł konferencji to:

,,TeX: ścieżki do przyszłości''

Konferencja odbędzie się w dniach od 28 kwietnia do 2 maja 2007 r. w Bachotku na Pojezierzu Brodnickim, a jest organizowana wspólnie przez CSTUG, Czechosłowacką Grupę użytkowników TeX-a oraz GUST.

TeX-owcy wkładają bardzo wiele wysiłku w strategię rozwoju TeX-a i produkty istotne dla jego przyszłości:

  • nowe silniki TeX-owe,
  • ulepszanie silników graficznych,
  • nowe i ulepszone pakiety makr,
  • interfejsy użytkownika,
  • nowe fonty.

Wyniki tych wysiłków materializują się:

  • najpierw na CTAN-ie,
  • a następnie w dystrybucjach TeX-owych.

Warto podkreślić, choć może się to wydać oczywiste, że najważniejsi są użytkownicy. Nic z działalności rozwojowej nie wyniknie, jeśli użytkownicy nie zastosują jej efektów w praktyce.

Komitet Programowy nie ogranicza tematyki wystąpień, z radością jednak przyjmie takie, które będą się koncentrowały się na użytkownikach i przyszłości TeX-a. Osobom, które obawiają się kłopotów z przygotowaniem anglojęzycznej wersji wystąpień, udzielimy wszelkiej możliwej pomocy, ale w zamian prosimy o danie nam odpowiedniej ilości czasu, a więc nieodwlekanie dostarczenia materiałów do ostatniej chwili.

Szczególnie dobrze zostaną również przyjęte tutoriale i wprowadzenia do TeX-a i przyjaciół. Bardzo chętnie przyjmiemy sugestie tutoriali, warsztatów i innych imprez dedykowanych szczegółowym zagadnieniom. Prosimy o wysyłanie do nas takich sugestii, postaramy się znaleźć realizatorów.

Propozycje prac (w postaci streszczeń) prosimy nadsyłać pocztą elektroniczną do Komitetu Programowego: papers-EBT2007 at gust dot org dot pl (przewodniczącym Komitetu jest Bogusław Jackowski).

Termin nadsyłania streszczeń upływa 5 marca 2007 r. Termin dostarczenia gotowych wystąpień zostanie niedługo opublikowany na konferencyjnej stronie www: http://www.gust.org.pl/BachoTeX/EuroBachoTeX2007

Apel o perły TeX-owe

Kontynuujemy tradycję ,,Perły programowania w TeX-u''. Pokrótce, o co chodzi:

  • krótkie makro/makra TeX-owe, MF-owe, MP-owe (niewiele linii kodu),
  • użyteczne, chociaż niekoniecznie oczywiste,
  • łatwe do wyjaśnienia: nie więcej niż 10 minut.

Jeśli macie coś odpowiadającego tym warunkom, to rozważcie zgłoszenie. Jeśli znacie kogoś, kto ma coś takiego -- dajcie znać, porozumiemy się z tą osobą. Inne szczczegóły i dotychczas zebrane perły można znaleźć na dedykowane im stronie www: http://www.gust.org.pl/projects/pearls/. Zgłoszenia należy wysyłać pod adresem: pearls at gust dot org dot pl.


Info: EuroBachoTeX2007
2007-02-08 19:17

Nowa wersja oprogramowania

Dzięki zaangażowaniu Grześka Sapijaszko udało się zainstalować znacznie nowszą wersję oprogramowania. To dobra wiadomość.

Złe wiadomości są takie, że jeszcze parę rzeczy nie działa (brak polskich liter w PDFach, pomieszane kategorie, zamęt w datach i pewno jeszcze coś).

W razie zauważenia jakichś innzch niedostatków - prosimy o kontakt na adrres faqadmin AT faq DOT gust DOT org DOT pl

2006-08-13 18:51

Klinika TeXowa

ruszyła oficjalnie strona Kliniki TeX-owej w Bachotku, zapraszam do oglądania, a przede wszystkim do zapisywania się.

Hasło Kliniki: ,,przyjedź do nas ze swoją pracą magisterską, dyplomową lub dowolną inną, a my pomożemy Ci złożyć ją w TeX-u, LaTeX-u lub w ConTeXt-cie\'\'. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Już wkrótce będą dostępne materiały promujące Klinikę. Jak je przygotuję napiszę jeszcze raz -- będę Was prosiła o rozpowszechnienie informacji o Klinice.


Info: Klinika TeXowa
2006-08-11 23:38

BachoTeX 2006 ante portas

Apel o wystąpienia

To jest apel, może nietypowy, o wystąpienia na BachoTeX 2006, 29 kwietnia -- 2 maja 2006 r., Bachotek, Pojezierze Brodnickie, Polska.

Zamiast podać listę preferowanych tematów, prosimy, aby oferenci zrobili co chcą z poniższym.

Tegoroczny tytuł konferencji to ,,Dlaczego TeX jest ważny? Nie ma życia na bez-TeX-u\'\'.

Chcemy przyciągnąć więcej początkujących, chcemy, aby tegoroczna konferencja stała się przewodnikiem po ich przygodzie z TeX-em stąd
budujemy tę konferencję wokół następującego, metaforycznego schematu:

1. narodziny (możliwe metaforyczne znaczenie: pierwsze spotkanie z TeX-em -- ,,rodzi\'\' się nowy użytkownik TeX-a)
2. edukacja czyli dzieciństwo i młodość (możliwe metaforyczne znaczenie: nowicjusz poznaje koleżanki i kolegów TeX-owych, spotyka się z nowymi pakietami, nowymi problemami itp.)
3. prawdziwe życie: (możliwe metaforyczne znaczenie: nowicjusz staje się profesjonalnym i szczęśliwym użytkownikiem systemu TeX, być może nawet szamanem)

Jeden z naszych prominentnych TeX-owców zareagował następująco: ,,A gdzie są pozostałe punkty? Czyżby na BachoTeX 2007?\'\'

4. starość, czyli jak skostniały TeX zaczął ok 5 lat temu przegrywać z nowocześniejszymi systemami
5. śmierć, ok roku 2010 TeX przestaje istnieć, liczba TeX-owców na świecie spada poniżej 1000
6. wspominanie: BachoTeX 2020, niedobitki GUST-owców spotykają się nad jeziorkiem powspominać dawne czasy, policzyć ilu jeszcze żyje i ponarzekać na wszędobylskie 1024-bitowe 4-terahercowe sieci neuronowe, Stasio właśnie zrobił TeXLive20, niestety nikt nie ma na klawiaturze znaku ,,\\\'\' i nie wiadomo jak napisać \\bye

Tak więc: nie ograniczamy tego, o czym miałyby być Wasze wystąpienia, ale bylibyśmy bardziej niż szczęśliwi, gdyby propozycje zajęły się tymi zastrzeżeniami i obawami z naciskiem na rozwój czy zanikanie TeX-a.

Propozycje (streszczenia) należy wysyłać do komitetu programowego: bachotex@gust.org.pl. Bogusław Jackowski jest przewodniczącym komitetu.

I na koniec: przedłużyliśmy początkowy termin nadsyłania streszczeń z 22 stycznia do 15 lutego. Termin nadsyłania kompletnych wystąpień zostanie niedługo opublikowany na stronie konferencji:

Info: BachoTeX
2006-01-23 19:08

TeaM-TL5.5.1

1 grudnia ujrzała światło dzienne kolejna wersja TeaM-TL. Zawierra ona najnowsze wydanie TeXLive 2005.

Ze względu na kolejne spuchnięcie (i bardzo dobrze!) tegorocznej edycji TeX Live względem poprzedniej, ze standardowej wersji TeaM-TL wypadł GIMP, Texmacs i Dia.Info: Więcej informacji
2005-12-06 07:41

XIV Ogólnopolska Konferencja TeX-owa BachoTeX 2006

XIV Ogólnopolska Konferencja TeX-owa Polskiej Grupy Użytkowników Systemu TeX - GUST odbędzie się tradycyjnie w Bachotku, na Pojezierzu Brodnickim w dniach od 29 kwietnia do 2 maja br. Będzie można przyjechać wcześniej (tj. 28 maja, w piątek) i przedłużyć pobyt na po 2 maja.

Nieoficjalny tytuł konferencji (do czasu ustalenia) to \"Nie ma życia na bezTeX-u\". Niestety, ten tytuł trudno się tłumaczy na angielski z wiadomego powodu. Pierwszą próbą tłumaczenia jest: \"There is no life without TeX Live\", ale może uda się wspólnie wymyśleć lepszą wersję.

Jednym z celów tegorocznej konferencji jest przyciągnięcie począkujących w TeX-u, danie im szansy uzyskania wiedzy o TeX-u, wprowadzenie do środowiska i pokazanie dlaczego i jak używać TeX-a.


Info: BachoTeX'2006
2005-11-25 13:17

TeaMTL

Nastąpiła zmiana nazwy linuksowej dystrybucji \"live\" pozwalającej na uruchamianie TeXa w sympatycznym, zintegrowanym środowisku bezpośrednio z płytki CD.

Stara nazwa SlaX-TL (z różnych względów formalnych) zamieniona została na Team-TL. Produkt pozostał ten sam tylko lepszy...
Info: TeXLive w LinuxLive
2005-08-03 08:36

Udostępniamy obecnie 419 wpisów